مقالات مرتبط

آموزش های مافینس

بازاریابی چیست

همه چیز در مورد بازاریابی

همه چیز در مورد بازاریابی
همه چیز در مورد بازاریابی

بازاریابی چیست؟

برای پیدا کردن پاسخ سؤال شغل بازاریابی چیست، ابتدا به تعریف فرد بازاریاب می‌پردازیم سپس بهترین تعریف بازاریابی را معرفی کرده و حول آن درباره‌ آموزش بازاریابی، کار بازاریابی و به پاسخ انواع بازاریابی چیست می‌رسیم.

بازاریاب کیست؟

بازاریاب به فردی گفته می‌شود که به دنبال پیدا کردن بازار‌های مناسب برای ارائه‌ محصول خود به مشتری با راه‌های متنوع موجود می‌باشد.

شغل بازاریابی چیست؟

کار بازاریابی یا مارکتینگ از دید هر شخص معنا متفاوتی دارد و در تمام تعاریف، این که کار بازاریابی؛ اصلی همیشگی و مهم برای پیشرفت در کسب و کار است، قاعده‌ای یکسان به حساب می‌آید. رسیدن به تعریفی مشخص و واحد برای کار بازاریابی، دشوار است؛ می‌توان تعداد تعاریف موجود برای کار بازاریابی را با تعداد کسب و کار‌های موفق برابر دانست.

کار بازاریابی با دیدگاه‌های متفاوت

بازاریابی را ابتدا با تعاریف متفاوتی که وجود دارد معرفی می‌کنیم؛ مؤسسه‌ خبرگان بازاریابی، کار بازاریابی را این گونه تعریف می‌کند: بازار‌یابی فرآیندی مدیریت گونه است که مسئول شناسایی و پیش‌بینی نیاز‌های مراجعه‌کننده به شکلی مفید است.
در نگاهی دیگر بهترین تعریف بازاریابی از نظر انجمن بازار‌یابی آمریکا، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها به منظور ایجاد، انتقال، تبادل و ارسال هر چیزی که برای مشتری‌ها و جامعه ارزش داشته باشد، تعریف می‌شود.


از دید فیلیپ کاتلر ، بازاریابی فرایندی معرفی می‌شود که از طریق آن مشتری‌ها درگیر شرکت‌ها شده و شرکت‌ها روابط مستحکمی با مشتری خود برقرار می‌کنند یعنی به ازای ایجاد ارزش برای مشتری، برای کسب و کار نیز ارزشی به وجود می‌آید.
نکته‌ قابل ذکر این است که بازاریابی یک تعریف محدود ندارد و می‌تواند فراتر از تمام مفهوم‌های ذکر شده باشد.

انواع بازاریابی

پاسخ‌های بی‌شماری برای این سؤال وجود دارد؛ هر کدام از انواع بازاریابی در نهایت به دنبال جلب توجه و‌شناساندن برند محصول می‌باشند؛ اما تفاوت در استراتژی‌های مورد استفاده موجب پیدایش انواع آن می‌شود.

بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی موضوعی گسترده است که اشکال زیادی از تبلیغات را در بر می‌گیرد. این مدل از بازاریابی، قدیمی‌ترین نوع آن است و تبلیغاتی که هر روز دیده می‌شود مانند بیلبورد‌ها، تبلیغات رادیویی و یا آگهی‌های تبلیغاتی در این دسته قرار می‌گیرند.  قابل ذکر است که هزینه‌ این مدل بازاریابی از نوع آنلاین بیش‌تر است.

بازاریابی برون گرا

در قالب تبلیغات مزاحم تلفن، ‌ایمیل‌های پشت سر هم و یا تبلیغات پرینتی تعریف می‌شود که بدون توجه به تمایل مخاطب، سعی در انتقال پیام دارد.

بازاریابی درون گرا

این مدل بازاریابی مقابل بازاریابی درون گرا قرار می‌گیرد که در آن نه تنها مزاحمتی برای افراد ایجاد نمی‌شود بلکه سعی در جذب آن‌ها نیز کاری عملی است.

بازاریابی آنلاین یا دیجیتال

در بازاریابی دیجیتال بر خلاف بازاریابی‌های سنتی؛ استفاده از ابزار دیجیتال مانند رایانه، تبلت، تلفن همراه، کنسول‌های بازی و یا تابلو‌های تبلیغاتی هوشمند دیده می‌شود.
آموزش بازاریابی آنلاین بر پایه‌ صفحات وب انجام می‌شود و هدف از آن انجام فرایند‌های بازاریابی برای جذب مشتریانی است که رفتار آنلاین برای خرید یا استفاده از خدمات دیجیتال را دارا می‌باشند. دسترسی به اینترنت و استفاده‌ بیش از پیش از صفحه‌های وب باعث پیدایش فضایی‌ایده‌آل در امر بازاریابی آنلاین است.
از جمله محتوا‌های مورد استفاده در بازاریابی آنلاین می‌توان به سئو (SEO)، تبلیغ‌های کلیکی (PPC)  و یا گوگل ادز (Google Ads) اشاره کرد.

بازاریابی‌ایمیلی

این مدل بازاریابی برند‌ها را با کمک ‌ایمیل به مشتری‌ها مرتبط می‌کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازها: 0 / 5. تعداد رأی‌ها: 0

کسی امتیازی ثبت نکرده! اولین نفر باشید!

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر