تفاوت فروش و بازاریابی چیست ؟

حتما شما هم از کسانی هستید که هنوز تفاوت فروش و بازاریابی را نمیدانید. این تفکر اشتباه باعث می شود هنوز شاهد جنگیدن بین فروشنده و بازاریاب باشید پس این مقاله مخصوص شماست. یکی از تفکراتی که در بین کسب و کارها به اشتباه وجود دارد، این است که بازاریابی و فروش با هم تفاوتی ندارند.

لازم است در مورد آموزش فروش و بازاریابی این موضوع را بدانید که این دو مقوله در عین حال که به هم مرتبط هستند.  اما تفاوت های واضحی نیز بین آنها وجود دارد، پس نمی توان آن ها را یکسان دانست. به احتمال زیاد این سوال برای شما پیش می آید که تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟

تفاوت مارکتینگ و فروش
تفاوت مارکتینگ و فروش

برای آشنایی با این تفاوتها باید بدانید که در کسب و کار به تبادل محصول یا خدمات در ازای پول؛ فروش محسوب می شود. این شاید ساده ترین تعریف از فروش باشد و در نقطه مقابل در جواب این سوال که بازاریابی چیست؟

می توان گفت که بازاریابی شامل زنجیره ای گسترده از فعالیت های متنوع است. این زنجیره شامل تحقیقات بازار، بررسی نیاز مشتری، ارائه پیشنهاد های فروش و … می باشد. بازاریابی به دنبال پیدا کردن نیاز های مشتریان و همسوء شدن با آن ها سبب افزایش فروش می شود.

آغاز تفاوت فروش و بازاریابی از کجا شروع شد؟

شاید برای شما هم عجیب باشد اما بازاریابی از دیرباز میان فروشندگان وجود داشته است. فروش و بازاریابی به عنوان دو پایه اساسی تجارت و اقتصاد در جوامع گوناگون مورد توجه بودند.

روش های فروش در زمان های قدیم

در زمان های قدیم، مبادلات تجاری و فروش به شکل بازار های تجاری انجام می‌ شد. البته تکنیک‌ های مذاکره، فروش مستقیم و ایجاد تجربه خرید منحصر به فرد نیز از روش های اصلی فروش در آن دوره بودند.

روش های بازاریابی در زمان های قدیم

اما بازاریابی در گذشته از طریق کاروان‌ ها و راهپیمایی‌ ها یا  به صورت شفاهی‌ گویی، و داستان‌سرایی انجام می‌ شد. در این روش با تأکید بر هنر و هنرمندان، به ترویج محصولات و خدمات می‌ پرداختند.

تعریف مفهوم فروش

در بحث تفاوت فروش و بازاریابی لازم است که ابتدا با آموزش فروش و مفهوم آن آشنا شوید. انتقال کالا و خدمات از تولیدکننده به مصرف کننده در ازای دریافت پول یا هر چیز با ارزش دیگری در اصطلاح فروش گفته می شود.

ممکن است، در بسیاری از موارد چرخه انتقال شامل اجزای دیگری هم بشود. پس جنس از تولید کننده به توزیع کننده، عمده فروش، خرده فروش و در نهایت به مصرف کننده میرسد. فرآیند فروش به منظور کسب درآمد برای یک کسب و کار انجام می شود و اقدامات مختلفی برای افزایش فروش می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. 

به عنوان مثال انجام قرارداد های مختلف، استفاده از تجارت الکترونیک، ارائه ی پیشنهادات و تخفیف های ویژه از جمله این اقدامات هستند. یکی از مهم ترین اقدامات برای افزایش فروش؛ استفاده از انواع بازاریابی است. در مورد فروش و بازاریابی این واقعیت وجود دارد که بازاریابی صحیح تاثیر مستقیمی بر روی افزایش فروش خواهد داشت. 

راهبرد های فروش

از سری مهارت‌ های فروش که مد نظر ما هست شامل مهارت‌ های مذاکره، ارتباط برقرار کردن با مشتریان و حل مسائل اساسی است. در این حوزه آموزش تکنیک فروش تلفنی و یادگیری تکنیک‌ هایی چون تعاملات مستقیم با مشتریان، برقراری ارتباطات فردی و ایجاد ارتباطات دائمی بسیار اساسی هستند.

به عنوان یک فروشنده ی ماهر، هنر تشخیص نیازهای مشتریان و ارائه راه‌حل‌های متناسب با آنها نیز جزو مهارت‌ های فروش موثر محسوب می‌شود.

تعریف مفهوم بازاریابی

برای درک بهتر تفاوت فروش و بازاریابی ابتدا جواب به این سوال که بازاریابی چیست؟ به بررسی و یافتن نیاز های مشتریان و پیدا کردن راه های برطرف کردن این نیاز ها در یک کسب و کار؛ بازاریابی می باشد. شرکت ها با استفاده از انواع بازاریابی سعی میکنند محصول و کسب و کار خود به بهترین شکل معرفی کنند. ازطرفی تولیدات خود را به سمتی هدایت می کنند که بتوانند نیاز های مشتریان را برطرف نمایند. 

بازاریابی میزان علاقه مشتریان به یک محصول را افزایش می دهد و ارزش محصول را بالا خواهد برد. روش های بازاریابی دارای تنوع بسیار زیادی است. به عنوان مثال استفاده از بستر دیجیتال مارکتینگ، برند سازی، تبلیغ محصول در فضاهای مختلف است. صحبت در مورد خدمات پس از فروش، تلاش برای ارائه مزیت ها و ارزش یک محصول از جمله روشهای بازاریابی است. 

کسب و کارها برای رسیدن به موفقیت و با توجه به بودجه ای که دارند می توانند استراتژی بازاریابی مناسب با خودشان را انتخاب کنند. بدین ترتیب از انواع بازاریابی برای رشد کسب و کار خود و فروش بیش تر استفاده کنید.

روش و راهبرد های اصولی بازاریابی

یادتان باشد که در بازاریابی، ارتباط با مخاطبان از اهمیت خاصی برخوردار است. ساخت استراتژی بازاریابی بر اساس تحلیل دقیق از نیاز ها و ترجیحات مخاطبان با تبلیغات موثر و ارتقا ارزش افزوده همراه می‌شود. همچنین، ترویج مناسب به منظور اطلاع‌رسانی بهتر به مخاطبان و تشویق به انجام خرید از جمله راهبردهای بازاریابی موثر می‌باشد.

معرفی اصلی ترین تفاوت های میان بازاریابی و فروش

شما تا حدودی با مفاهیم اصول فروش و بازاریابی آشنا شدید. حال می توانید به این سوالات که بازاریابی چیست و فروش چیست؛ پاسخ دهید. در مورد فروش و بازاریابی لازم است که با اصلی ترین تفاوت های ما بین این دو بخش مهم از یک کسب و کار نیز آشنا بشوید. 

فروش؛ تغییر مالکیت محصول از یک فرد به فردی دیگر است در حالی که بازاریابی تلاش برای درک نیاز مشتریان و معرفی محصول به بهترین شکل می باشد. بازاریابی در بستر ارتباط با افراد زیادی شکل می گیرد اما فروش به شکل رابطه با یک نفر انجام می شود. 

در مورد فروش و بازاریابی؛ زمان یک تفاوت اصلی به حساب می آید. فروش؛ فرآیندی نسبتا کوتاه مدت است اما بازاریابی فرآیندی طولانی مدت به حساب می آید. 

یاتان باشد تمرکز بازاریابی بر روی نیازهای مشتریان و بازار است. در حالی که تمرکز فروش بر روی کسب درآمد بیش تر و رفع نیازهای کسب و کار است. بازاریابی فعالیتی محصول محور است در حالی که فروش مشتری محور می باشد. 

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین فروش و بازاریابی این است که در فروش بر روی یک فرد یا گروه کوچکی از افراد تمرکز می شود. اما بازاریابی امری متکی به انواع مختلف رسانه ها است که بر روی عموم مردم یا بخش بزرگی از یک جامعه تمرکز می کند. 

در فروش سعی می شود که یک محصول به سمت مشتری هل داده شود. اما در بازاریابی شرایطی ایجاد می شود که که مشتری خودش نسبت به یک محصول کشش و علاقه پیدا کند و به سمت آن برود.

نقش و تفاوت داده‌ ها میان فروش و بازاریابی

اصلی ترین موضوع که در مورد داده‌ ها باید بدانید این است که به عنوان ابزاری قدرتمند در هر دو زمینه بازاریابی و فروش وارد عرصه شده‌ است. استفاده از داده‌ هایی که از سمت مشتری سمت شما روانه می شود به عنوان شناخت بهتر نیازها و ارتقای خدمات کاربرد دارد. همچنین تحلیل دقیق این داده‌ ها به منظور افزایش کارایی استراتژی‌ ها بین بازاریابی و فروش از جمله مسائلی است که با آن مواجه می‌شویم.

استفاده از تکنولوژی در بازاریابی و فروش

در دنیای مدرن امروز، تکنولوژی با ارائه ی فرصت‌ های بی‌ پایان در زمینه‌ های بازاریابی و فروش باعث به چالش کشیدن روش‌های سنتی می شود. با حضور اینترنت، سیستم‌های خودکار و هوش مصنوعی به‌عنوان ابزار های کلان، باعث بهبود روند‌ها و ارتقای کیفیت خدمات و محصولات هنگام فروش است.

اگر می خواهید توسط تکنولوژی فروش بیشتری داشته باشید، آموزش فروش اینترنتی را مطالعه فرمایید.

ترکیب بهینه از فروش و بازاریابی

با ترکیب صحیح راهبرد های فروش و بازاریابی، می توان نقش مهمی در موفقیت یک کسب و کار رقم زد. با یکپارچه‌ سازی راهبردها و هماهنگی میان تیم‌ های بازاریابی و فروش، باعث ایجاد ارتباط این دو بخش می شوید. این روش موجب بهبود کارایی و افزایش توان رقابتی می‌شود.

در اندازه‌ گیری موفقیت، معیارهای مالی و بازاریابی نقش اساسی ایفا می‌کنند. بررسی عملکرد مالی مبتنی بر فروش و ارزیابی تأثیر استراتژی‌ های بازاریابی به‌ عنوان دو عامل اساسی موفقیت محسوب می شوند.

بازاریابی و فروش پایه هایی اساسی جهت موفقیت کسب و کار

در مورد بازاریابی و فروش تفاوت هایی وجود دارد که باید به این تفاوت ها توجه کرد اما این دو مورد در بسیاری از موارد به هم نزدیک هستند. پس برای رسیدن به موفقیت هر کسب و کاری باید به هر دو بخش بازاریابی و فروش توجه ویژه ای داشته باشید. 

وجود تفاوت بین بازاریابی و فروش به معنای وجود تضاد بین آن ها نیست، برای حفظ و موفقیت یک کسب و کار در طولانی مدت نیاز به رابطه ی دو طرفه بین بازاریابی و فروش است. لازم است که از بهترین فرصت ها برای بازاریابی و همچنین برند سازی استفاده کرد تا در نهایت به فروش بیش تر رسید. 

آخرین مرحله و اخرین قدم در بازاریابی؛ فروش است. بازاریابی و فروش رابطه ای دو طرفه با هم دارند و هر کسب و کاری چه بزرگ و چه کوچک با استفاده از یک استراتژی بازاریابی مناسب می تواند به حجم فروش دلخواه برسد. 

امیدوارم با مطالعه این مقاله تفاوت های اساسی بازاریابی و فروش را شناخته باشید و از هر کدام در جایگاه درست بهترین استفاده را ببرید.

فروش و بازاریابی امری است که نیاز به یادگیری و به کار گرفتن آموزش ها دارد و در این زمینه رسول ناصری متخصص فروش و بازاریابی در جنوب کشور در کنار شما خواهد بود تا شما را تبدیل به قهرمان های فروش و بازاریابی کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد رأی‌ها: 2

کسی امتیازی ثبت نکرده! اولین نفر باشید!

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر