آموزش فروش و بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارهای آنلاین و سنتی Mafines

مقالات مرتبط

آموزش های مافینس

بازاریابی ویروسی چیست؟ [ 5 روش روانشناسی تکنیکی ]

روانشناسی بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی در مارکت های بین المللی به عنوان وایرُل مارکتینگ شناخته می شود. این نوع بازاریابی از زمانی که عصر دیجیتال آغاز شد، نام این بازی بوده است. ایده این است که محتوا تا حد امکان سریع و گسترده منتشر شود. اما، چگونه این اتفاق می افتد؟

با ظهور رسانه های اجتماعی به عنوان بستری برای کسب و کارها، این امر آسان تر از همیشه شد. حتی در صورتی که ایمیل مارکتینگ هنوز در این دنیای پرسرعت کار می کند، اما ایمیل های خرید بسیار کمتر از پیام های خرید در رسانه‌ های اجتماعی هستند.

به نظر می رسد بیش از 100 پلتفرم رسانه اجتماعی در جهان وجود دارد و این چیزی است که آنها را به مکانی طبیعی برای بازاریابی ویروسی تبدیل می کند. جدیدترین نمونه، کاور ویدیویی TikTok برای “Dreams” از Fleetwood Mac است که رکوردهای استریم را شکست و حتی به یک تبلیغ رسمی تبدیل شد. این کاور ویدیویی حتی توانست آهنگ اصلی که بر اساس آن ساخته شده بود را برای اولین بار از سال 2013 به جدول 40 برتر ایالات متحده بازگرداند!

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی، نوعی بازاریابی است که می تواند علاقه ایجاد کند و پتانسیلی برای فروش محصولات یا خدمات ایجاد نماید. این بازاریابی معمولاً از طریق محتوایی اتفاق می افتد که به طور گسترده و سریع مانند ویروس از فردی به فرد دیگر پخش می شود. اساساً این نسخه دیجیتالی، “دهان به دهان” است.

ایده اصلی بازاریابی ویروسی، این است که هنگامی که محتوا را در ابتدا به اشتراک میگذارید، افرادی که آن را می بینند انتخاب می کنند که آن را به اشتراک بگذارند و بیشتر درباره آن بحث کنند. از این رو اصطلاح “بازاریابی ویروسی” به این نوع بازاریابی اطلاق می شود.

 

روانشناسی پشت بازاریابی ویروسی چیست؟

هنگام ایجاد محتوا، تنها چند موضوع وجود دارد که اغلب افراد مایلند در مورد آنها صحبت کنند. آنها به چیزهایی که نوعی واکنش را برمی انگیزند، علاقه پیدا می کنند. تابو، غیر معمول و اسرار در برخی از گروه ها را به خود جلب می کند. در حالی که گروه های طنز، قابل توجه و شنیع را جذاب می دانند! این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد جامعه شیفته شایعات افراد مشهور هستند.

بخشی از دلیل این امر آن است که ما به عنوان انسان محتوایی را دوست داریم که واکنش عاطفی را برمی انگیزد. این واکنش می تواند خنده، شوک، تعجب یا انزجار باشد. عامل مشترک این است که متفاوت و غیرعادی است و ما آن را دوست داریم. عامل دیگری که به بازاریابی ویروسی مربوط می شود، خرد جمعی یا ناخودآگاه جمعی از انسان هاست که به عنوان حیوانات گله عمل می کنند.

تحقیقاتی در مورد تأثیر اجتماعی در مجله ساینس انجام شد که این موضوع را تحلیل می‌ کند. آنها در مورد سایت هایی مانند رِدِت تحقیق کردند، جایی که به نظرات می توانست رای مثبت یا منفی داده شود. چیزی که محققان دریافتند این بود که در صورتی که یک رای مثبت به یک نظر اضافه کنند، احتمال اینکه مردم نیز به آن رای مثبت دهند تا 25٪ افزایش می یابد.

چنین نتیجه ای به ما می گوید که ما به عنوان انسان تحت تأثیر نظرات اطرافیان خود هستیم. به همین دلیل است که بازاریابی رسانه های اجتماعی و خدمات سئو فاکتورهای مهمی محسوب می شوند. به طور کلی، اغلب کسب‌ و کارها مایل هستند که در معرض دید قرار بگیرند. شرکت‌ ها و افرادی وجود دارند که در کمک به آنها برای تحقق به این هدف تخصص دارند.

آیا ارزش اجتماعی ربطی به بازاریابی ویروسی دارد؟

هنگامی که نوبت به تجارت می رسد، شهرت و نفوذ شما اهمیت بسیاری پیدا می کند. درست اینجاست که ارزش اجتماعی وارد عمل می شود. آوازه و شهرت شما دهان به دهان می چرخد. هنگامی که افراد در مورد کسب و کار شما مطالبی را به اشتراک می گذارند، اعتباری بیشتری به شما می دهند، هم از نظر اجتماعی و هم از نظر مالی.

پس ارزش اجتماعی دقیقاً چیست؟ در صورتی که بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که ارزش اجتماعی تأثیری است که در شبکه های اجتماعی کسب می کنید. این شامل هر دو گروه آنلاین و آفلاین شما می شود.

معمولاً کسب‌ و کارها نه تنها با برخورداری از محصولات با کیفیت، بلکه با داشتن چیز دیگری که به برجسته شدن آنها کمک می‌ کند، می‌ توانند این میزان اعتبار را افزایش دهند. مانند قهوه ‌های زنجیره‌ ای مورد علاقه همه با خدمات مشتری که به شما احساس تعلق می ‌دهد، یا سرویس پخش آنلاین فیلم مورد علاقه ما که در حساب توییتر آنها بسیار فعال و خلاقانه است.

هر دوی آنها دارای میزان قابل توجهی ارزش اجتماعی هستند. مورد دوم بارها وایرُل شده است و این تفاوت بین آنهاست. یکی با شما رابطه برقرار می کند و باعث می شود که بخواهید برگردید، دیگری مدام شما را سرگرم می کند و شما را مطلع می نماید.

رابطه روانشناسی و انسان

در صورتی که انسان هستید پس می دانید که ما موجودات عجیبی هستیم. چه کسی می داند درون سر ما چه می گذرد؟ بدیهی است که محققان روانشناسی سعی می کنند آن را مطالعه و به چند چیز جالب رسیدند. آیا در مورد سلسله مراتب نیازهای مزلو شنیده اید؟ این سلسله مراتب اساساً هرم نیازهایی است که ما به عنوان انسان داریم، و چند مورد از آنها وجود دارد که به نحوه عملکرد بازاریابی ویروسی مربوط می شوند.

یکی از نیازها، نیاز به دوست داشته شدن و احساس تعلق است. این نیاز برای سلامت روان ما و سلامت روابط بین فردی ما، از اهمیت بسزایی برخورداراست. در طول سال‌ ها، مطالعات نشان داده‌ اند که می‌ توانید نیاز به تعلق افراد را در رسانه‌ های اجتماعی مشاهده کنید. این همان روشی است که امروزه مردم جوامع را پیدا کرده و با آنها تعامل می کنند، حتی در مواجهه با همه گیری کووید-19.

رابطه روانشناسی و تجارت

کسب و کارها نیز امروزه به رسانه های اجتماعی نیاز دارند، زیرا جهان به سمت عصر دیجیتال پیش می رود. آنها با ایجاد احساس تعلق (عشق) به مشتریان خود می توانند نیاز به عشق و تعلق را ارضا کنند. مشتریان دوست دارند این احساس را داشته باشند که محتوایی که تولید می کنید به آنها مربوط باشد یا با آنها ارتباط برقرار کند.

تماس شخصی باعث می شود که آنها بخواهند بیشتر آن را به اشتراک بگذارند و بگویند: «هی! در آن ویدیو یا میم کاملاً من حضور دارم!». در اصطلاح دیجیتال مارکتینگ به این تعامل می گویند.

بازاریابی ویروسی همچنین می ‌تواند به استیم (ارزش و احترام)، سطح دیگری از هرم مزلو، مرتبط باشد. این نیاز به توجه، شناخت و موقعیت است. کلیه انسان ها این نیاز را دارند که احساس احترام کنند و محتوایی که به این سطح بالاتر از انگیزه روانشناختی متوسل می شود، آنها را جذب می کند. به طور معمول، کسب ‌و کارها سعی می ‌کنند این کار را از نظر ارائه تجربیات لوکس یا راه‌ هایی برای کسب شناخت انجام دهند.

انجام این کار منجر به افزایش سهم در پلتفرم ‌های رسانه ‌های اجتماعی می ‌شود. صرف نظر از اینکه آیا شما به آن سطوح لوکس یا شناخته شده دست پیدا کرده ‌اید یا می ‌توانید دست پیدا کنید. به طور کلی، اغلب افراد دوست دارند رویاهای خود را به اشتراک بگذارند.

چگونه بازاریابی ویروسی را شروع کنید؟

چگونه بازاریابی ویروسی را شروع کنید؟

هیچ فرمول مشخصی در مورد اینکه چه کاری باید با بازاریابی ویروسی انجام دهید وجود ندارد. اما، چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به خود در مسیر درست انجام دهید.

1- “چرایی” خود را پیدا کنید.

چرا می خواهید وایرُلی شوید؟ آیا آگاهی از برند هدف شماست؟ جذب مشتریان جدید؟ بازگشت سرمایه قبل از اینکه بتوانید به مرحله بعدی که ساختن یک برنامه عملی است بروید؟ همواره توصیه می کنیم که دلیل خود را بیابید.

2- دریابید که مردم به چه چیزهایی اهمیت می دهند

شما باید بدانید که چه چیزی مخاطب هدف شما را درگیر می کند. این شامل دانستن این مطلب است که سئو به شما کمک می کند بیشتر در نظر آنها ظاهر شوید و محتوایی که بیشتر برای آنها جذابیت دارد را تولید کنید.

3- اشتراک محتوای خود را آماده کنید

پلتفرم های رسانه های اجتماعی زیادی برای این کار وجود دارند و باید مطمئن شوید که محتوای شما می تواند به درستی و به راحتی در همه موارد مرتبط به اشتراک گذاشته شود.

4- هشتگ های مناسب انتخاب کنید

چنانچه امروزه می خواهید ویروسی شوید، نمی توانید از هشتگ ها اجتناب کنید. هشتگ‌ ها به هر کمپینی که دارید اجازه می‌ دهد تا قابل مشاهده ‌تر، به یاد ماندنی ‌تر و قطعاً گسترده ‌تر شوید.

5- محتوای خود را مرتبط کنید

پیشتر در بخش روانشناسی انسان به این موضوع اشاره کردیم. مردم می خواهند تعلق داشته باشند. چنانچه بتوانید محتوای خود را با شخصیت، ارگانیک و قابل ربط تولید کنید، مخاطبان هدف شما احساس خواهند کرد که معتبر هستند.

سخن پایانی

معمولا تئوری های زیادی در مورد بازاریابی ویروسی وجود دارد. اکنون وقت آن است که شما نیز این کار را آغاز کنید. چنانچه مطمئن نیستید که در مرحله بعد چه کاری باید انجام دهید، با ما تماس در سایت مافینس تماس بگیرید. تیم ما در سایت مافینس همواره آماده کمک به شما عزیزان است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد رأی‌ها: 1

کسی امتیازی ثبت نکرده! اولین نفر باشید!

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر